در این روزها تعداد زیادی از کودکان در معرض لوازم دیجیتال (مانند موبایل، تبلت و تلویزیون) قرار می­‌گیرند که علاوه بر اثرات مخرب بیولوژیک، تعامل والد و کودک را مختل می‌­کند. این موضوع باعث نگرانی والدین، متخصصین سلامت و تعلیم و تربیت کودکان شده است. زیرا برخی از این کودکان دارای علایم اختلالات رشدی هستند و یا حتی تشخیص اتیسم دریافت کرده‌­اند.
یکی از سوالات مهم برای والدین و متخصصین بالینی این است که علائم و نارسایی‌­های کودک تا چه اندازه تحت تاثیر شرایط نامناسب و فقیر زندگی ارتباطی و اجتماعی کودک بوده است و با تغییر این شرایط علایم برطرف می‌شود بدین منظور «برنامه‌­ی جیره عاطفی»، با هدف ترمیم رابطه والد-کودک برای کودکانی که به صورت افراطی در معرض لوازم دیجیتالی بوده­‌اند طراحی‌ شده­ است.

این برنامه در هشت هفته به طول می‌­انجامد و شامل فعالیت­هایی است که والد (مراقب/ مراقبان اصلی کودک) بایستی روزانه در خانه با کودک اجرا نماید تا در جریان آن کودک در تعامل فعال با والد قرار گیرد. مداخله جیره عاطفی، مداخله­‌ای والدمحور است که هدف آن افزایش ساعات فعالیت­های ارتباطی والد-کودک، همزمان با کاهش میزان استفاده از وسایل دیجیتال توسط کودک است. مراحل انجام این مداخله شامل تقویت و یا برقراری باند عاطفی بین والد-کودک، تعامل والد با کودک و در نهایت ارتباط دو جانبه‌­ی والد و کودک است.
اثربخشی این برنامه در مطالعات تجربی نشان داده شده است (رحمتی، صادقی،…)

درمانگر

دکتر سعید صادقی، روانشناس بالینی

طول دوره

این برنامه طی ۷ جلسه هفتگی اجرا می‌­شود که ۴ جلسه (به صورت گروهی) و ۳ جلسه  (به صورت انفرادی) می‌­باشد.

گروه هدف
والدین کودکانی که دارای مشکلات ارتباطی هستند و بیش از نیمی از ساعات بیداری خود را در معرض وسایل دیجیتالی (موبایل، تبلت و تلویزیون) یا بازی‌های غیرارتباطی بوده اند.

شرایط کودکان
کودکان زیر ۵ سال

شرایط ثبت نام
برای ثبت نام از ساعت ۸ الی ۱۶ با شماره تلفن ۸۸۰۱۰۱۶۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید

تجربیات یکی از مادران دارای فرزند اتیسم را از خدمات مرکز تهران اتیسم و برنامه آقای دکتر صادقی در این صفحه بخوانید.