رفتارهای اضافه یکی از ویژگی‌های بارز در اختلال طیف اتیسم است. منظور از رفتارهای اضافه، رفتاری تکراری و کلیشه‌­ای، چالشی و علایق محدود هستند که با شدت زیاد رخ داده و سازگاری کودک را مختل می‌کنند. چنین رفتارهایی ممکن است ساده (قشقرق، پافشاری، بال بال زدن، عادات غذایی محدود، ردیف کردن اسباب بازی­ها و …) یا پیچیده (علاقه به موضوعات یا امور خاص مانند اعداد،کلمات، ماشین یا وسایل نقلیه یا سایر مهارت­هایی که مطابق سن کودک نیستند و اغلب جالب به نظر می‎­رسند). این گونه رفتارهای اضافه مانع ورود کودک به محیط­‌های آموزشی و اجتماعی می‌­شود و به تبع آن استرس قابل توجهی بر والدین وارد می‌­نماید.

برنامه خانواده محور مدیریت رفتار اضافه با هدف معرفی رفتارهای اضافه، شناسایی علل و راهبردهای چگونگی مدیریت و مقابله با رفتارهای اضافه اتیسم برای خانواده طراحی شده است. همچنین اثربخشی این برنامه در مطالعات تجربی نشان داده شده است (شیری، پوراعتماد، فتح آبادی، نریمانی، ۱۳۹۸).

درمانگر

دکتر اسماعیل شیری، روانشناس بالینی

طول دوره

این برنامه شامل ۱۰ جلسه است که به صورت گروهی (۳ یا ۴ خانواده) در مدت زمان ۶۰ تا ۹۰ دقیقه و به صورت هفتگی اجرا می‌­شود. این دوره برای والدین ساکن تهران حضوری و والدین ساکن شهرهای دیگر با نرم­‌افزار اسکایپ برگزار می‌­شود.

گروه هدف
والدین کودکان دارای اتیسم

شرایط کودکان
کودکان بین ۲ تا ۶ سال

شرایط ثبت نام
برای ثبت نام از ساعت ۸ الی ۱۶ با شماره تلفن ۸۸۰۱۰۱۶۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید

تجربیات یکی از مادران دارای فرزند اتیسم را از خدمات مرکز تهران اتیسم و برنامه آقای دکتر شیری در این صفحه بخوانید.